Společensky odpovědné investování - módní trend, nebo zajímavá příležitost?

Společensky odpovědné investování - módní trend, nebo zajímavá příležitost?

25. 2. 2021 10:11

“Nechci, aby moje investice směřovaly do firem, které prodávají zbraně, nebo devastují životní prostředí…” “Nejde mi jen o zisk. Chci investovat do společností, kterým záleží na udržitelnosti, snižují uhlíkovou stopu a obchodují férově.” To jsou věty, které mezi klienty slýchám čím dál častěji. Naštěstí… Jak je to ale se společensky odpovědným investováním (Social Responsible Investments - SRI)? Je to jen módní vlna a kompromis mezi výnosem a “dobrou věcí”?


Proč i přes spoustu negativních zpráv akcie v roce 2020 rostly?

Proč i přes spoustu negativních zpráv akcie v roce 2020 rostly?

15. 1. 2021 20:05

Klienti v loňském roce očekávali své výpisy s velkou nervozitou. Jedna klientka mi dokonce řekla: „Chci slyšet jen dobré zprávy, pokud je nemáte, potkáme se, až se to přežene…“ :-D Ubezpečila jsem ji, že skutečně není důvod k obavám.


Může se stát, že přijdu o všechno?

Může se stát, že přijdu o všechno?

3. 1. 2021 21:53

Toto je otázka mnoha lidí, kteří s investicemi začínají. Důvodem dotazu je fakt, že si stále většina lidí plete investování se spekulací. V myšlenkách na investování vidíme často stresující práci obchodníků na Wall Street, kteří nakupují a prodávají akcie každou minutu s cílem maximalizovat zisk levným nákupem a drahým prodejem. Investování je však mnohem méně akční a dramatické. Spekulace se naopak podobá spíše hazardní hře. Buď vyhraju, nebo prohraju. Statisticky sice máte o něco větší pravděpodobnost výhry než ve sportce, ale zase ne o tolik.


3 největší chyby investorů

3 největší chyby investorů

1. 12. 2020 22:01

Průměrná výkonnost 500 největších amerických firem (Apple, Microsoft, NIKE, Starbucks, Amazon…) byla na 30 letém horizontu 10,2% ročně (obrázek níže). Avšak průměrný výnos investora, který investoval do toho samého indexu byl o 6,2 procenta ročně nižší, tedy pouhá 4,0 % ročně. Jistě, s investováním jsou spojené nějaké náklady, ale i tak… Kdyby byly tyto poplatky 2% ročně, je to stále víc než 4% rozdíl ve výnosu běžného investora oproti indexu jako takového. To činí na 30 letém horizontu dost peněz! Čím to může být?