Společensky odpovědné investování - módní trend, nebo zajímavá příležitost?

Společensky odpovědné investování - módní trend, nebo zajímavá příležitost?

25. 2. 2021 10:11

“Nechci, aby moje investice směřovaly do firem, které prodávají zbraně, nebo devastují životní prostředí…” “Nejde mi jen o zisk. Chci investovat do společností, kterým záleží na udržitelnosti, snižují uhlíkovou stopu a obchodují férově.” To jsou věty, které mezi klienty slýchám čím dál častěji. Naštěstí… Jak je to ale se společensky odpovědným investováním (Social Responsible Investments - SRI)? Je to jen módní vlna a kompromis mezi výnosem a “dobrou věcí”?


Co se myslí tou “udržitelností”?

Je to ekonomický růst nejen s respektem k životnímu prostředí. Myslí se tím mnohem víc. Tato filozofie je postavená na ohledu k lidem, míru, celosvětovému partnerství a prosperitě. Cílem tohoto směru je stále zisk, ale ne za každou cenu.

Jak se tento pohled projevuje v investicích?

Vyloučené jsou investice do společností, které vykořisťují své zaměstnance, využívají dětskou práci, bezohledně nakládají s odpadem, prodávají zbraně, tabák nebo se specializují na hazard.

A co zhodnocení?

Musí klient bilancovat mezi mezi dobrou věcí a výnosem? Historie ukazuje, že ne. Nejenže společensky odpovědné investice nezaostávají za průměrem trhu, stabilně ho překonávají. Klienti si tedy nemusí vybírat mezi dobrým pocitem a zhodnocením.

Jak se k tomuto trendu staví světoví giganti?

Společnosti na celém světě si tohoto trendu přirozeně všímají. Je jejich motivací být jeho součástí. Věřím, že to vždy nemusí být jen touhou po světovém blahu, možná je to někdy taková z nouze ctnost. Nicméně proč ne. Společnosti jsou spokojené, klienti mají nejen dobrý pocit, ale i výnos a svět se mění k lepšímu. 

Naši klienti tento přístup oceňují. Do investičních řešení SRI fondy běžně začleňujeme. Aniž bychom porušili ostatní kvalitativní pravidla jako je nízká nákladovost a správné rozložení aktiv. Výsledkem je nejen stabilní výnos, ale i skvělý pocit investora.

Zajímá vás, jaké rozložení portfolia by odpovídalo vašemu investičnímu profilu?

Neváhejte nás kontaktovat

ZDE

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna proti SPAMu pomocí Google reCAPTCHA. Více o soukromí a podmínkách služeb Google.