Může se stát, že přijdu o všechno?

Může se stát, že přijdu o všechno?

3. 1. 2021

Toto je otázka mnoha lidí, kteří s investicemi začínají. Důvodem dotazu je fakt, že si stále většina lidí plete investování se spekulací. Pod pojmem investování si často představujeme stresující práci obchodníků na Wall Street, kteří nakupují a prodávají akcie každou minutu s cílem maximalizovat zisk levným nákupem a drahým prodejem. Investování je však mnohem méně akční a dramatické. Spekulace se naopak podobá spíše hazardní hře. Buď vyhraju, nebo prohraju. Statisticky sice máte o něco větší pravděpodobnost výhry než ve Sportce, ale zase ne o tolik.


Pokud je vaším cílem udržení hodnoty vašich peněz, zhodnocení nad inflaci nebo tvorba rezervy pro vyplácení renty, není nejdůležitější, kdy nakoupíte a zase prodáte. Podstatná je správná strategie a dodržování investičních pravidel. Možná někoho zklamu, ale investování není hra, která by závisela na náhodě. 

Zpět k naší otázce: Může se stát, že přijdu o všechno? Odpověď zní: „Ano…pokud budete spekulovat.“ Pokud budete spekulovat tím, že levně nakoupíte akcii jedné firmy, nebo koupíte jeden firemní dluhopis, berete na sebe příliš velké riziko. Firma, na kterou si vsadíte může zkrachovat, její akcie se stanou bezcenné, nebo nebude schopna vrátit ani nominální hodnotu dluhopisu.

Všichni jistě známe příběh firmy NOKIA. Na konci 90.let by těžko někdo předpokládal, že firma zaspí a o 10 let později zůstane na chvostu odvětví. 

Kdybyste se však nesnažili tipovat a zainvestovali své peníze například do akciového fondu, který obsahuje stovky největších firem na světě, krach jedné z nich byste ani nezaznamenali. . Navíc byste si tak zajistili, že zainvestujete do firem z mnoha sektorů ekonomiky. Toto rozložení by vámpřineslo téměř zdvojnásobení vkladu za 10 let (viz obrázek níže). Pokud tedy riziko rozložíte a nebudete sázet jen na jednu kartu, riziko ztráty celé investované hodnoty je minimální. To vše za předpokladu, že bude investice správně rozložená mezi akcie (podíly na firmách), dluhopisy (dluhové cenné papíry s úrokovým výnosem) a alternativní investice (nemovitosti, zlato…).

Investování do kvalitních aktiv v dlouhém horizontu znamená jednu z nejefektivnějších cest, jak vyzrát nad inflací. Nejen to, můžete investovat do firem, jejichž výrobky denně používáte a přitom dlouhodobě zhodnocovat svoje rezervy. Vaše obavy ze „ztráty všeho“ rozptýlí správné rozložení investované částky, a především strategie, která bude odrážet vaše finanční zázemí, cíle a ochotu snést kolísání hodnoty vašeho portfolia. Rozumného investování se tedy vůbec bát nemusíte!

Se správným nastavením portfolia všem našim klientům pomáháme. Využíváme kvalitní investiční nástroje a sestavujeme řešení přesně podle potřeb, požadavků, ale i zkušeností investora.

Zajímalo by vás investiční řešení vytvořené přímo pro vás? Nebo jen konzultace?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.