Proč investovat do indexu a co to vlastně je?

Proč investovat do indexu a co to vlastně je?

5. 11. 2021

Zdá se vám, že investiční poradci od chvíle, kdy vysloví slovo index, mluví cizí řečí? Co to slovo vlastně znamená a proč je index pro investory tak důležitý?


Index je, zjednodušeně řečeno, ukazatel výkonnosti skupiny firem, které splňují určité kvalitativní parametry (velikost, sektor ekonomiky, geografie...).
Přirovnat se dá k fotbalovému týmu. Každý hráč má své kvality a úlohu. Když se jeden z hráčů zraní, vyměníme ho za jiného. Cílem je, aby byl tým pořád stejně silný.

Indexové fondy jsou typem investičních fondů, které se váží právě na index. Jednoduše: když do něj “vložíte peníze”, jsou použity k investování do všech společností, které daný index tvoří. To umožňuje rozmanitější portfolio, než kdybyste nakupovali jednotlivé akcie.

Index S&P 500, Nasdaq 100, MSCI World

V roce 1926 vznikl index S&P 500, jeden z nejstarších a nejefektivnějších indexů na světě, který sdružuje největší a nejlepší americké firmy. Společnosti jsou vybírány podle přísných kvalitativních parametrů Komisí, která index S&P 500 sestavuje. 

V indexu jsou zahrnuty pouze společnosti s vysokou tržní kapitalizací (velké až gigantické firmy) a s vysokým objemem obchodovaných akcií. Dále se vyžaduje, aby firmy sídlily v USA a aby byla většina akcií veřejně obchodovatelných. Index dosáhl svého dna 20. března 2020, kdy klesl o 34 %, od té doby ale už jen roste a jeho hodnota se mezitím zvýšila o 76%.  Index sice kolísá, ale historicky činí jeho dlouhodobé zhodnocení cca 10% ročně.

Výhody investice do indexových fondů:

 A právě z těchto důvodů je sledujeme a rádi do nich s klienty investujeme...

Zajímalo by vás, jak by indexové fondy mohly obohatit i vaše portfolio?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.