Inflace - měla by nás budit ze spaní?

Inflace - měla by nás budit ze spaní?

12. 1. 2022

Inflace nyní v České republice překročila hranici 6 %, ve Spojených státech už se blíží k 7 %. Jak se to stalo? Co je její příčinou?


Inflaci pociťujeme všichni. Její nynější příčinou je nedostatek prakticky všeho od surovin po pracovní síly. Zároveň roste cena pohonných hmot i nákladů na bydlení, dražší je i cesta námořního kontejneru z Asie do Evropy

 Inflace nám říká, jak věci v čase zdražují. Je to pokles kupní síly peněz vůči zboží a službám. Jednoduše řečeno si za stejnou tisícikorunu časem koupíme méně zboží nebo služeb (mzdy nerostou v dokonalém souladu s inflací).  

Zdravá míra inflace je okolo 2 %, nynějších 6 % dopadá na výrobu, kde rostou náklady prakticky ve všech vstupech – surovinách, energii, pohonných hmotách i mzdách. 

 Proč ale inflace roste nyní?  

 Jak se před inflací chránit?  

 Není už pozdě?  

 Co na to Češi?  

Spolu s ostatním zbožím a službami roste také cena piva. Následují graf ukazuje za kolik jsme si koupili točenou dvanáctku v roce 1989 a za kolik dnes. Mějte však na paměti, že se změnily také naše platy :)

Chcete uchránit své peníze před inflací?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.