Příběhy firem, do kterých investujeme: Coca-Cola Company 

Příběhy firem, do kterých investujeme: Coca-Cola Company 

27. 12. 2021

Americkou korporaci Coca-Cola sídlící v Atlantě není třeba představovat, ale věděli jste, že…   


Nejznámějším nápojem je Coca-Cola, kterou roku 1886 vynalezl lékárník John Stith Pemberton. Nápoj měl pomáhat proti bolesti hlavy a prodával se především v lékárnách jako léčivý nápoj. Název je odvozen od dvou hlavních složek – listů koky a ořechu kola. Listy koky obsahují kokain a ořech kola zase kofein, takže nápoj poskytoval stimulační účinek.  

V roce 1906 byl obsah kokainu odstraněn, zůstala jen příchuť. 

Pembertonovi dědicové značku a recepturu roku 1892 prodali americkému obchodníkovi Asovi Griggs Candlerovi. Prodej byl dokončen v roce 1889 a v roce 1892 byla oficiálně založena Coca-Cola Company. 

Kolem roku 1900 začala společnost prodávat šťávu nezávislým plnicím společnostem, které koupily její licenci. Od té doby společnost provozuje franšízový distribuční systém, kdy vyrábí sirupový koncentrát, který je poté prodáván různým stáčírnám po celém světě. Plniči Coca-Coly vyrábějí z koncentrátu hotový produkt v plechovkách a lahvích v kombinaci s filtrovanou vodou a sladidly. Poté produkty prodávají a distribuují je do maloobchodních prodejen, prodejních automatů, restaurací a provozoven poskytovatelů stravovacích služeb

Celý svět se s nápojem seznámil za 2. světové války, kdy bylo cílem, „aby si každý americký voják mohl za 5 centů koupit láhev Coca-Coly bez ohledu na to, kde slouží a kolik to společnost bude stát.“ 

Od roku 1919 je Coca-cola veřejně obchodovatelnou společností. Považuje se za jednu z nejhodnotnějších značek světa. Současným CEO společnosti je Muhtar Kent. 

Společnost má však jeden nešvar – je největším světovým producentem plastového odpadu.  

Coca-Cola v průběhu let koupila mnoho firem za ohromné částky, jednou z nich byla také Costa Coffee, která v srpnu 2018 souhlasila s akvizicí za 3,9 miliardy liber.  


Coca-Cola vyplácí dividendu od roku 1920 a do roku 2020 ji každý rok zvyšovala po dobu 58 let v řadě. 

Vánoční reklama Coca-Coly je jednou z nejúspěšnějších reklam v historii vůbec. Je oslavována také pro svůj dopad na populární kulturu i společnost jako celek. No řekněte, kdo nemáte Vánoce spjaté s Coca-Cola kamionem?

Zajímá vás do jakých dalších firem investujeme?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.