Aktuální situace na finančních trzích...

Aktuální situace na finančních trzích...

17. 3. 2022

Co se nyní děje na trzích a jsou důvody k obavám?

Současná situace na Ukrajině vyvolává nejen u investorů mnoho emocí a značné obavy o budoucí vývoj. Myšlenky investorů se točí kolem otázky, zda portfolio upravovat, zda odprodávat investice nebo naopak počkat na další pokles, a poté cenné papíry nakoupit.


Jak na současný vývoj reagovat? 


Ač je nynější situace velmi vážná a vyvolává opravdu mnoho emocí, je potřeba se od nich snažit oprostit a soustředit se na objektivní informace, nepropadat panice a nerozprodávat své mnoho let budované portfolio. 


Situaci pro naše klienty bedlivě monitorujeme a o všem je informujeme. Investiční portfolia našich klientů jsou připravena na veškeré možné scénáře. V těchto scénářích jsou i válečné konflikty. 


Jak jsou portfolia připravena? 

  1. Soustředíme se na bezpečné investice do největších firem demokratického světa. Všichni jejich výrobky či služby známe a denně používáme. Jsou to firmy, které krize ustojí Apple, Tesla, Microsoft apod. Neinvestujeme do malých firem v rozvojovém světě, kde je vysoké riziko korupce a politické nestability.

    Klademe důraz na kvalitu firem ve fondech, jejich historii, růstový faktor, geografické i sektorové rozložení i nízké náklady.
  2. Investice jsou měnově zajištěné. Hlavní měnou, ve které investujeme je americký dolar, který v nynější krizi posiluje, zatímco ostatní měny včetně české koruny oslabují. To zaručuje, že propad není tak výrazný.

    Americký dolar je totiž hlavní světovou měnou, ve které probíhá 70% transakcí. V krizích Spojené státy působí tradičně jako bezpečný přístav, do kterého se všichni uchylují. Nynější krize není výjimkou.
  3. Portfolio našim klientům vždy diverzifikujeme, tzv. nesázíme na jednoho koně. Investujeme do akcií, dluhopisů, různých sektorů, mnoha regionů. 

Jak velký je pokles? 

Pokles indexu S&P 500 z maxima, kterého dosáhl 4. ledna 2022, na jeho nejnižší hodnotu, které dosáhl v době začátku ruské invaze (24. února 2022), je 14,5 %. 

Pokles na akciích je nižší, než byl na začátku pandemie (záleží samozřejmě vždy na regionu - rozvojové trhy i zasažené země jsou na tom jinak…). Další pokles jistě ještě může přijít. 

Na začátku pandemie v roce 2020 byl pokles 35 %. Stále se tedy jedná o výrazně nižší a méně strmý pokles než v souvislosti se začátkem pandemie koronaviru. 


Akcie nyní nakupujeme za ceny, jako byly před půl rokem. Pokud tedy máte volné prostředky, je nyní dobrá příležitost část z nich investovat do akcií demokratického a vyspělého světa. 

Nyní vládne na trzích strach a mnoho investorů pod návalem špatných zpráv podléhá panice a rozprodává svá portfolia. To žene ceny akcií dolů.

Trhy ale dlouhodobě rostou a největší poklesy ceny akcií byly historicky pozorovány před vypuknutím konfliktu. Trhy totiž nemají rády nejistotu. Prodávat během počátečního propadu trhu není proto nejvhodnějším řešení.

Jak situaci řešíme? 

Nyní do portfolií klientů dokupujeme další akcie, využíváme tak jejich nižší ceny.  Investice tím rebalancujeme, aby po oživení vyrostly rychleji.


Rada na závěr: Emoce zkuste držet na uzdě, dodržujte dlouhodobou strategii, případně dokupte akciovou složku. Největší chybou by byl emocionální prodej.

V případě jakýchkoli dotazů jsme vám k dispozici!

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.