Firemní (korporátní) dluhopisy = Fake friend?

Firemní (korporátní) dluhopisy = Fake friend?

15. 5. 2022

Nabídka korporátního dluhopisu, jehož prospekt je schválen Českou národní bankou... Znáte? Zní to dobře. Skoro jako by se ČNB za kvalitu firmy zaručovala... nic ale nemůže být dál od pravdy.


... na jedné straně se jeví jako bezpečné a jasné investice, na druhé straně jsou spojeny s mnoha riziky.  

Důkazem mohou být korporátní dluhopisy v hodnotě přes 4 miliardy společností Pietro Fillipi nebo KARA, Growing Way či pád holdingu Arca. Po tom, co firmy skončily v insolvenci, zůstala jejich klientům jen velmi drahá zkušenost. 

Ale pěkně popořádku:

Když chce firma financovat svůj provoz/projekt, na který nemá cash flow, může si: 

a) půjčit od banky, 

b) vydat firemní (korporátní) dluhopis. 

—> Korporátní dluhopis není nic jiného než půjčka, která firmu zavazuje zaplatit věřiteli (investorovi) dluh + stanovený úrok. Pokud jsou podmínky banky příliš přísné (banka shledává projekt/firmu jako rizikovou), často se vydá cestou korporátních dluhopisů. 


Aha, banka nepovažovala firmu za solventní nebo riziko ocenila vysokým úrokem/poplatky/ zárukami? Měl bych si koupit dluhopis takové firmy?  

Banka může projekt vyhodnotit jako malý, nový a rizikový a firmě nepůjčí vůbec, nebo za přísných podmínek. Tak co si takhle půjčit od lidi?

NE!

Napadnout by vás měly otázky:

V nabídkách se objevují stále stejné vzorce → velmi slušně napsaný e-mail, kanceláře na hezké adrese, neuvěřitelné výnosy prakticky ihned, prospekt schválený ČNB atd.

Jaká je realita? 

→ po jednoduchém vyhledání firmy v Googlu zjistíte, že je většinou tak rok stará a málokdy naleznete informace o jejím obratu či hodnotě. 

→ Vysoké výnosy jsou spojeny s vysokým rizikem! U korporátních dluhopisů malých firem nebo projektů i s rizikem úplné ztráty investovaných peněz.

Jak je to s ČNB? 

Podle §15 zákona o investičních společnostech a fondech si může de facto kdokoliv vytvořit fond na správu cizího majetku. Je sice zapsán v evidenci ČNB, ale ta jeho činnost dále nekontroluje, ani se za firmu nezaručuje! 

  1. ČNB schvaluje prospekt dluhopisu, ale pouze po formální stránce!
  2. Nehodnotí kvalitu subjektu.
  3. Neposuzuje hospodářské výsledky.
  4. Nehodnotí kreditní riziko.
  5. Negarantuje budoucí ziskovost ani schopnost splatit výnosy.

→ v okamžiku, kdy firma zkrachuje, nejen že nedostanete domluvený úrok, ale ani samotnou jistinu.

JAK SE OCHRÁNIT? 

Doporučuji dbát na diverzifikaci, a pokud jde o dluhopisy, investovat do velkého množství SVĚTOVÝCH korporací s dohledatelnou historií, které mají navíc mezinárodní rating.  

Dluhopis automaticky neznamená bezpečí.

Neváhejte nás kontaktovat v případě jakýchkoliv otázek!

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.