Kryptoměny - vidina rychlého zbohatnutí?

Kryptoměny - vidina rychlého zbohatnutí?

13. 6. 2022

Určitě už jste toho o kryptoměnách slyšeli hodně…


—> Své úspory určitě nechcete založit na víře v cosi nehmatatelného. 

Jsou pro mě vhodné?

Pokud žijete v zemích zmítaných měnovou krizí (Venezuela, Argentina), tak pak jsou kryptoměny pro vás, ale pokud žijete v normálně fungujícím ekonomicky vyspělém státě, pak ukládání peněz do kryptoměn představuje spíše velmi rizikovou investici. 

Co jsou zač a kde se vzaly? 

Kryptoměny jsou elektronicky vytvořené digitální měny, které vznikly za účelem zvýšení transparentnosti finančního systému a zlepšení bezpečnosti a rychlosti převodů hodnoty.

Nejznámějším zástupcem digitálních měn je samozřejmě všem známý Bitcoin. Ten vznikl už v roce 2009, větší popularitě se ale těší až v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má nastat kolem roku 2140.

Kryptoměn existuje mnoho, a tak se dá předpokládat, že mnoho z nich v budoucnu zanikne, protože zde pro všechny nebude místo. 

Proč ta kolísavost?

Na trzích s virtuálními aktivy se nálada mění rychleji než počasí, je to dáno několika faktory. Zatímco za cennými papíry stojí reálně existující firmy, virtuální měna staví pouze na víře, že v určitém systému funguje a bude ji možné dál využít. 

Ceny často určuje publicita, emoce a někdy i různí manipulátoři. Jeden příspěvěk na sociálních sítích, ve kterém nějaká známá osobnost pochválí či zkritizuje určitou kryptoměnu, dokáže pohnout její cenou o desítky procent.

Finanční modely, které se využívají na běžných burzách, tu moc nefungují, investoři se řídí spíše podle šeptandy na chatovacích serverech.

Označení kryptoměna je vlastně zavádějící. Měna v pravém slova smyslu totiž musí fungovat dlouhodobě i krátkodobě. Pokud za jeden měsíc dokáže kryptoměna ztratit 40 % nelze mluvit o zachování hodnot. Bavíme se tedy spíše o komoditě. Pro příklad takové zlato funguje jako uchovatel hodnoty dlouhodobě, krátkodobě nikoliv.

Klady nebo zápory? 

Co přístup?  

Vaším problémem může být i heslo…zapomenete ho a vaše coiny jsou nenávratně pryč…

Já jejich velkým zastáncem nejsem a v portfoliu mých klientů se neobjevují. Avšak pokud patříte mezi milovníky adrenalinových sportů a počítáte s tím, že můžete o své úspory přijít rychleji, než stisknete enter...

Pokud chcete do kryptoměn přece jen investovat, zodpovězte si následující otázky: 

  1. Do jakých investovat? 
  2. Vyplatí se je těžit? Kde s nimi obchodovat a kde je uchovávat? 
  3. Jak kryptoměny promění společnost? 
  4. Co je jejich hlavním přínosem? 
  5. Zvládnu jejich velké propady?

V případě jakýchkoli dotazů jsme vám k dispozici!

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.