Investice vs. Spekulace

Investice vs. Spekulace

16. 10. 2022

Od lidí občas slýcháme: Co kdybychom počkali, až bude trh na úplném dnu, a pak zainvestovali? A až budou trhy na vrcholu, prodáme a vše zopakujeme ... vyděláme na tom celé jmění! Zní to přece jednoduše...


Jenže jak poznáte, že je akciový trh na dně, nebo naopak na vrcholu? 


Řekněme si to na rovinu: Nepoznáte to. —> Pouze byste spekulovali, a to není investování. 

Lidé si často pletou investici se spekulací...


Finanční trhy každý den buď rostou nebo klesají. Je to tedy, zjednodušeně řečeno, 50 na 50. To znamená, že pokud budeme krátkodobě spekulovat, máme asi 50 % šanci na úspěch. 

Podíváme-li se ale na fungování akciových trhů v delším období, situace je výrazně jiná. 

Když vezmeme v úvahu roční interval, tak byly akciové trhy ve zisku v 71 % případů, v pětiletých intervalech je růst již v 86 % případů a v patnáctiletých periodách dokonce období se ztrátou  vůbec nebylo (viz graf níže)

Investování a spekulace mají sice něco společného, ale není to totéž. 

→ Cílem obou je vydělat, rozlišuje je ale způsob, jak toho chtějí dosáhnout!  

Rozdíly investice vs. spekulace 

 INVESTICE: 

→ Pro investora je pokles příležitostí k nákupu, nikoli důvod k panice. Nakoupí totiž to, co sedí jeho strategii, a navíc ve slevě. Investor neprodává své portfolio, ani pokud jeho cena vyrostla na historické maximum. Ví, že portfolio mu generuje nebo bude generovat pasivní příjem, a proto je bude držet i nadále. 

SPEKULACE:

Prostřednictvím spekulací nemůže uspět každý. Vyžadují značnou toleranci vůči riziku úplné ztráty. Pokud ji nemáte, budete se rozhodovat iracionálně... Pokud hodláte budovat své bohatství stabilně, spekulacím se raději vyhněte. 

→ Spekulace je hra s penězi. Když ji chcete hrát, musíte být připraveni na to, že o peníze můžete přijít. 

Nezapomínejte také, že do 3 let se vás týká daňová povinnost... 

Co je cílem? 

Cílem investora je výnos v důsledku změny hodnoty, u spekulanta je cílem zisk v důsledku změny ceny. Investice je dlouhodobou záležitostí, naproti tomu spekulace krátkodobou. 

Uveďme si dva příklady: 

1.     Investor nakoupí ovocné stromy. Počká, až strom vyroste a začne nést plody, poté vydělá jejich prodejem. Spekulant rovněž nakoupí ovocné stromy. Na první plody ale nečeká a strom prodá v momentě, kdy cena stromu vzroste. 

2.     Představte si svého kamaráda, který má volných 300 000 Kč a zainvestuje je s tím, že chce mít za rok 600 000 Kč, aby si mohl koupit nové auto.
Druhý váš kamarád má také k dispozici 300 000 Kč, ale jeho cílem je uchránit peníze před inflací a bude rád, když “vydělá” i něco nad.

Který z vašich přátel má větší šanci daný cíl splnit? 

—> První z nich bude muset riskovat, bude muset zvolit velmi agresivní nástroje s velkým kolísáním hodnoty, protože potřebuje vydělat 100 % za rok. 

Druhý může jít cestou dlouhodobého investování a vytvořit portfolio zkombinované z více investičních nástrojů. Nemusí se bát kolísání trhů, nemusí přehnaně riskovat a může v klidu spát. 

 Co se vám líbí více, spekulace nebo investice? A měli byste nervy na spekulování?

Zajímá vás investování?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.