Pravidelné investování

Pravidelné investování

21. 11. 2022

Pravidelná investice je jedním z nejefektivnějších a nejbezpečnějších způsobů, jak si vytvořit rezervu a zhodnotit peníze pro budoucnost.


Mnoho lidí vyčkává se svou první investicí na správný okamžik, kdy s investováním konečně začít. V  teorii je samozřejmě skvělé nakoupit, když jsou ceny nízko, a prodat, když jsou naopak vysoko. V  praxi to ale většinou tak úplně nevyjde. 

K pravidelnému investování nepotřebujete velkou sumu peněz, čas, ani mnoho vědomostí. Zároveň se nevystavujete velkému riziku. 

—> Pravidelná investice pomáhá eliminovat ostré výkyvy ve vašem portfoliu. 

Jak? 

Pravidelné investování nehledá nejvhodnější dobu na nákup, ale spoléhá na pravidelnost a ředění cen – využíváte kolísání trhů ve svůj prospěch → Když trhy klesají, nakupujete více podílových listů, tudíž levněji. Pokud trhy rostou, zhodnocují se vaše peníze lépe.

Pravidelná investice je vhodná, například pokud s investováním začínáte, máte před sebou dlouhý investiční horizont nebo nemáte na účtu velký obnos peněz – investovat lze již od malých částek měsíčně. Tyto pravidelné menší částky vám pomohou vytvořit vaši rezervu.

Pro vytvoření dostatečné finanční rezervy doporučujeme pravidelně odkládat přibližně 10 % z dostupného měsíčního příjmu.


Naši klienti dosahují nejlepších výsledků kombinováním pravidelné investice, která je podpořená jednorázovou.


To, za jakým účelem investujete, je jen na vás – rádi byste  si koupili malý domek na důchod, chcete dětem zaplatit studia v zahraničí nebo toužíte být v důchodovém věku finančně nezávislí.

Pravidelná investice a Černý pátek 

Pravidelné investování by zachránilo i investory v roce 1929 – před tzv. Černým pátkem. Jednorázovou investicí jste v roce 1929 velmi rychle přišli o téměř 90 % hodnoty a pokud byste vydrželi (neprodat), zpět na hodnotu investice byste se dostali cca po 25 letech.

Samozřejmě i v případě pravidelného investování byste zaznamenali ztrátu, ale pravidelnými nákupy byste nakupovali i levné tituly a to ve velkém množství. Jejich následný růst by vás na původní hodnotu dostal mnohem rychleji. Záleží na konkrétních parametrech pravidelného investování, ale místo 25 let se bavíme cca o 5 až 6 letech a to už není tak velký časový horizont.

V čem je kouzlo? 

Když je cena akcií vysoko, roste hodnota vašich předchozích levnějších nákupů, když cena akcie klesá, nakupujete ji levněji a těšíte se na její budoucí růst.

Říkáte si, proč kupovat akcie, když jejich cena vzrostla? V tom je právě kouzlo pravidelného investování. Akcie, která stála 400 Kč a časem zdraží na 1000 Kč, může být stále velmi levná. Je to dáno tím, že v budoucnu její cena může být mnohonásobně vyšší.

Zda bude cena akcie růst, nebo klesat, nikdy nevíme, ale při pravidelném investování průměrujete pořizovací cenu, a tak vás cenové výkyvy nemusí trápit. 


Vyděláváte tedy na růstu ceny vašich akcií a na čase. Čím déle investujete, tím více roste váš zisk – díky reinvestování, výplatě dividend či zmíněném růstu ceny akcií. 

Příklad

Představte si, že každý měsíc investujete 2000 Kč. 

Prvních pár měsíců za ně nakupujete 10 akcií, pak však přijde zlom a nakoupíte už jen 5 akcií. Pořád nepřestáváte investovat, protože jste 200 Kč v plusu na prvních akciích. 

Další měsíc ale koupíte za 2000 Kč už jen 2 akcie. Není důvod k panice. První měsíc jste měl akcii za 200Kč, druhý měsíc za 400 a třetí měsíc za 1000 Kč. Další měsíc se cena vrátí a za 2000 Kč nakoupíte opět 10 akcií. 

Nepřestáváte investovat, protože na počátečních nákupech jste v plusu a nyní máte dobrou příležitost přikupovat další akcie velmi levně. Pokles ceny je důvod k radosti, protože nakupujete ve výprodeji. Až cena akcie vystřelí zase vzhůru, zhodnotí se vám díky levným příkupům peníze ještě více.

Chcete začít pravidelně investovat?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.