Rizika korporátních dluhopísů

Rizika korporátních dluhopísů

15. 3. 2023

Před rizikovými korporátními dluhopisy jsem klienty často varovala.


V únoru přiznal velký vydavatel dluhopisů Premiot Group finanční problémy. Velké množství investorů zasáhl rovněž krach bývalé skupiny Fair Credit. Většina drobných věřitelů přitom považovala svou investici za spolehlivou a bezpečnou. Často na ni získali doporučení od finančního poradce.

Zprávy si můžete přečíst v odkazech pod textem.

Tyto případy jsou přitom pouze jehlou v kupce sena. Obavám se, že letos podobné zprávy budeme vídat mnohem častěji.  Kvůli uvolněné legislativě týkající se korporátních dluhopisů v ČR a loňské inflaci, mnoho firem využilo strachu Čechů z nejisté budoucnosti.  Vydávaly firemní dluhopisy a klienty lákaly na nereálně vysoké výnosy. Nyní jen krčí rameny a nemají ani na výplatu úroků, natož jistiny.

Fakt, že riziko nese investor, stojí ve smlouvě malými písmeny. Většina firemních dluhopisů navíc není volně obchodovatelná. Jinými slovy nelze je snadno prodat, pokud byste rychle potřebovali peníze.

Mantra: PROSPEKT SCHVÁLENÝ ČESKOU NÁRODNÍ BANKOU  ČNB schvaluje formální stránku dluhopisu, rozhodně ale za nic neručí, nedoporučuje ani nehodnotí hospodářské výsledky či finanční situaci vydavatele dluhopisu. To jen pro pořádek. 

Mějte na paměti, že čím větší výnosy a nereálné zhodnocení eminent slibuje, tím více byste měli být na pozoru. 

Pokud přes to všechno chcete korporátní dluhopisy zařadit do svého portfolia jako malé zpestření, doporučuji alespoň následovat desatero doporučení České národní banky pod následujícím odkazem  http://bit.ly/3YODegX 

Je mezi vámi někdo, kdo jste do korporátních dluhopisů investoval? Budu ráda za vaše názory a zkušenosti. 

Odkazy na články o Premiot Group a Fair Credit:
- http://bit.ly/3EujG9f 
- http://bit.ly/3xK0v7y

Zajímá Vás jak můžete investovat bezpečně? nebo byste rádi zkonzultovali své portfolio?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.