Firmy do kterých investujeme - Exxon Mobil

Firmy do kterých investujeme - Exxon Mobil

25. 3. 2023

Přečtěte si o firmách ve Vašem portfoliu


🤝 Je tu další díl našeho seriálu o firmách, do kterých investujeme.

 

Minulý rok se vlivem geopolitické situace a nestabilitě dařilo především energetickému sektoru. V našem širokém portfoliu samozřejmě máme i složku energetiky zastoupenou.

 

💡 Dnes si proto posvítíme na globálního hráče ropného, chemického a energetického průmyslu – společnost ExxonMobil.

 

ExxonMobil je jednou z největších a nejúspěšnějších korporací na světě. Sídlí v USA a má za sebou více než 140letou historii.

 

🛢️ Začátky společnosti se datují k roku 1859, kdy plukovník Edwin Drake a strýc Billy Smith vyvrtali první ropný vrt v Titusville v Pensylvánii. Plukovníkův objev tak spustil ropný boom, který by se dal přirovnat ⭐ ke zlaté horečce o deset let dříve.

 

👨‍💼 Celá historie ExxonMobil se pak odvíjí od založení původní společnosti Standard Oil v roce 1870 průmyslníkem Johnen D. Rockefellerem.

 

Společnost byla v roce 1911 po rozhodnutí Nejvyššího soudu, který shledal Standard Oil nezákonným monopolem, rozdělena na 34 menších společností. Dvě z těchto společností byly Standard Oil Co z New Jersey, z kterého se stala později Exxon a Standard Oil Co z New Yorku, pozdější Mobil.

🔗 Obě společnosti se pak ubíraly vlastními cestami a až v roce 1998 se Exxon a Mobil znovu sešly, aby podepsaly smlouvu o sjednocující fúzi. V roce 1999 byla fúze dokončena a dala tak vzniknout ExxonMobil. Tím byla nastolena nová epocha největšího ropného koncernu na světě.

 

🌎 Společnost dnes působí ve většině zemí světa a známá je především pod značkami Exxon, Esso a Mobil. 📈 Jen vloni zvýšila svůj zisk na rekordních 59 miliard dolarů – 1,3 bilionu korun. Pomohly jí vysoké ceny a růst poptávky. Jde zároveň o rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.

 

🔋 V poslední době se společnost stala synonymem pro inovativní a udržitelné energie.  Soustředí se na výzkum a vývoj nových nekonvenčních technologií (nejen) pro ropný a plynárenský průmysl – například svým programem výzkumu a testování výroby biopaliv z řas.  Specializuje se na zelenou energetiku a svým zákazníkům nabízí cenově dostupnou energii.

 

🌱 Svou snahu rovněž zaměřuje na boj s globálním oteplováním a rozvoj nových technologií, které by mohly v budoucnu pomoci snížit emise skleníkových plynů, spojené například s výrobou plastů. Zaměřuje se rovněž na vývoj obnovitelných zdrojů, ze zdrojů jako je voda, vítr a slunce. 🌞 I proto má ExxonMobil v portfoliu firem, do kterých investujeme, své nezastupitelné místo.

Zajímá Vás do kterých firem je dobré investovat? Nebo byste chtěli zkonzultovat své portfolio?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.