Jak se vyvíjí trhy?

Jak se vyvíjí trhy?

16. 8. 2023

Pozitivní vývoj akciových trhů, červenec a vliv na Vaše portfolia.


Během měsíce července vládla na finančních trzích i nadále pozitivní nálada. Globální akciové trhy, krom mírného zakolísání počátkem měsíce, pokračovaly v zajímavém růstu. Koncem měsíce se dostaly až na svá roční maxima – měřeno např. indexem S&P 500 či indexem MSCI World. Široký světový index MSCI World, který sleduje vývoj cca 1500 největších mezinárodních společností z rozvinutého světa, vyrostl od začátku roku o bezmála 18 % v USD. To po žalostném loňském roce alespoň částečně zacelí bolavé rány na duši investora a především na hodnotě investorských portfolií. V případě akciových investic se tak opět potvrdilo, jak důležité je zůstávat v investičních pozicích i v období nepříjemných propadů, nepodléhat emocím a neprodávat se ztrátou.

Co za tímto pozitivním vývojem stojí?

Jedním z hlavních důvodů je pokles růstu inflace. V USA inflace v červenci klesla na aktuální 3 % a v EU na 5,3 %. Konečně jsme se ale dočkali i v České republice, kde nám inflace spadla na jednocifernou hodnotu 9,7 %.

Graf růstu indexů: SP500 (modrá), MSCI WORLD (červená) a STOXX 600 (zelená)

Vliv července na naše portfolia Minulý měsíc měl na akciovou část našich portfolií silný pozitivní vliv. Sledovali jsme růst globálních (amerických, evropských) rozvinutých akciových trhů. Dluhopisová část našich portfolií víceméně stagnovala nebo mírně ztrácela kvůli nepatrnému zvýšení tržních úrokových sazeb
Celkově naše portfolia vyjádřená v CZK poměrně solidně rostla, a to hlavně díky růstu akciových trhů prakticky napříč světem. Pozitivní vliv přidalo i oslabení koruny vůči euru.

Zajímalo by vás investiční řešení vytvořené přímo pro vás? Nebo jen konzultace?

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.