Měsíc říjen a vliv na vaše portfolia

Měsíc říjen a vliv na vaše portfolia

6. 11. 2023

Emočně silná událost, útok teroristické organizace Hamás na Izrael, překvapivě nebyla hlavním hybatelem akciových trhů. V USA se o to postaral především růst výnosů amerických státních dluhopisů k 5 %.


HLAVNÍ UDÁLOSTI MĚSÍCE

V říjnu se mezi hlavní události zařadil útok teroristické organizace Hamás na Izrael. Mnoho investorů mělo obavy, jakým způsobem se tento konflikt propíše do akciových trhů. Reálně však téměř nijak, například z pohledu vývoje cen amerických akcií. Americké akcie sice poklesly, tím hlavním hybatelem však byl růst výnosů státních dluhopisů až k úrovni 5 % u 10letého státního dluhopisu. Pokud se tento konflikt netransformuje do velkého lokálního, nemělo by dojít k velkému dopadu na akciové trhy, jak ukazuje historie v USA na grafu vpravo. Na grafu vidíme vývoj reálné hodnoty amerických akcií.

Realný SP500 index vs válečné konflikty

Výnos amerického státního dluhopisu 5 % vytvoří výraznou konkurenci pro rizikovější třídy aktiv, jak jsou například akcie. U nich investoři budou očekávat vyšší výnos, než v dobách nulových sazeb na dluhopisech. A jak nám mohou akcie dodat vyšší výnos? Buď výrazně vzroste ziskovost firem, anebo poklesne jejich cena. V rámci Evropy vidíme, že očekávání rychlého poklesu sazeb ECB budou spíše zbožným přáním než realitou. Celkově to vypadá, že se nám vrací úrokové sazby do normálu, který tady byl po většinu času. Jen posledních 15 let jsme na to zapomněli.

Pokud se podíváme do rozvojového světa, je vhodné zmínit vývoj v Číně, kde se stále situace nezlepšuje. Světové zahraniční fondy pokračují ve snižování svých investic do čínských akcií. Průměrná investice těchto fondů se podle banky Morgan Stanley propadla na nejnižší úroveň od roku 2020. Důvodem jsou napjaté vztahy s USA. Z Číny ale začínají dokonce prchat nejenom fondy, ale i drobní investoři. Nenaplnily se totiž naděje, že čínská ekonomika prudce ožije po skončení velice přísných protiepidemických opatření. Díky poklesům cen akcií v USA jsme byli na konci měsíce října opět v zajímavém pásmu slev. Ukazatel férové hodnoty od společnosti Morningstar níže nám ukazuje, zda jsou akcie levné (modré pásmo), drahé (oranžová oblast), či na férové ceně (černá linka).

Graf férové hodnoty akcíí

Akciové trhy následovaly poklesy z minulých měsíců. Nervozita v souvislosti s růstem výnosů amerických dluhopisů se propsala do cen akcií nejenom v USA, americký index. Světový akciový index MSCI World klesl za měsíc říjen o 3,0 % v USD, S&P 500 ubral 2,2 % v USD a široký evropský index STOXX Europe 600 klesl nejvíce z uvedených indexů, a to o 3,8 % v EUR.

Graf srovnávající světové akciové indexy

modrá linka – výkonnost amerického indexu S&P 500 za 19 let v USD

červená linka – výkonnost světového indexu MSCI World za 19 let v USD

zelená linka – výkonnost evropského indexu STOXX 600 za 19 let v EUR

Vliv ukončeného na naše portfolia

Pokud je naše akciová složka portfolia tvořena podíly ve firmách ve vyspělém světě, tak říjen patřil mezi měsíce, kdy nám akciová složka portfolia poklesla. Vývoj dluhopisové složky se odvíjel od toho, do jakých dluhopisů investujeme. Pokud vezmeme 10leté české státní dluhopisy, tak došlo k mírnému růstu ceny díky poklesu výnosu. Oproti tomu cena amerických státních dluhopisů poklesla z důvodu růstu jejich výnosu. Pokud naše portfolio nebylo výrazně převážené do českých státních dluhopisů, došlo opět k poklesu hodnoty portfolia jako celku. Tento měsíc nám oproti minulému ani nepomáhalo oslabování české koruny vůči dolaru. Tedy akciové investice v dolaru měly stejný výnos pro českého nezajištěného investora.

Nadále se však jeví jako vhodná strategie nezajišťovat měnové riziko v akciové (dynamické složce) portfolia. V krizových dobách se investoři uchylují k dolaru. To většinou způsobuje jeho posílení, tedy následné oslabení české koruny. Díky čemuž nám v krizových dobách tolik nepoklesne akciová složka portfolia, která je zainvestovaná v rozvinutém světě (především v USA).

ZAJÍMALO BY VÁS INVESTIČNÍ ŘEŠENÍ VYTVOŘENÉ PŘÍMO PRO VÁS? NEBO JEN KONZULTACE? NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.