Měsíc listopad a vliv na vaše portfolia

Měsíc listopad a vliv na vaše portfolia

13. 12. 2023

Listopad měl velice pozitivní dopad na téměř všechny složky portfolia. Akcie atakovaly 10% růst. Ceny 10letých státních dluhopisů také rostly díky poklesu jejich výnosů.


Hlavní události měsíce

Akciové trhy dokázaly za pouhý jeden měsíc vymazat dvouměsíční ztráty. Stačil jeden měsíc a poklesy, které jsme zažili v září a říjnu, jsou pryč a trh je zpět na maximech z tohoto roku. Nicméně i tak stále nejsme na historických maximech. K tomu nám ještě malý růst chybí. 

Co bylo hlavním hybatelem růstu akciového trhu v USA? Zveřejnění říjnové inflace v USA. Inflace poklesla na úroveň 3,2 %. Tedy výrazně nižší míra inflace než se očekávalo. Dále také poprvé po 7 měsících došlo k poklesu maloobchodních tržeb.

Vedle toho Čína zažívá těžké chvíle. Objem čistých zahraničních investic byl poprvé po 25 letech negativní. Zahraniční investoři stahují peníze z důvodu obchodních válek Číny s USA, čínské podpory Ruska a také zpomalení tamní ekonomiky. Je to tedy jen jeden z dalších problémů této dříve přeceňované ekonomiky.

Na závěr jedna velice zásadní událost, která se týká obyvatelnosti naší planety Země. 17. listopadu 2023 došlo k vůbec prvnímu pokoření 2% hranice růstu průměrné teploty na Zemi.

Oproti průměru z let 1850 až 1900. Navíc celkově rok 2023 je očekáván jako nejteplejší rok od začátku vedení meteorologických záznamů. Podle různých modelů dokonce nejteplejší za posledních 100 000 let.

Předpokládá se, že výsledkem, a s tím související pravidelná konference o klimatu COP28 v Dubaji, bude ještě intenzivnější boj proti klimatickým změnám. Z pohledu investorů to znamená ještě větší důležitost investování do portfolií s nízkou uhlíkovou stopou a vysokým standardem ESG.

I přes výrazný růst cen akcií firem v USA jsme se na konci listopadu stále pohybovali v pásmu mírných slev. Přesná hodnota slevy 30. listopadu 2023 činila 4 %. Ukazatel férové hodnoty od společnosti Morningstar níže nám ukazuje, zda jsou akcie levné (modré pásmo), drahé (oranžová oblast), či na férové ceně (černá linka). 

Akciové trhy

Listopad se zařadil mezi velice pozitivní měsíce v rámci vývoje akciových trhů ve vyspělém světě. Hlavní regiony vykázaly zajímavý růst. Dokonce v tomto měsíci světový akciový index MSCI World rostl více než ceny akcií firem v USA (měřeno indexem S&P 500). Růst evropských akcií byl oproti výše uvedeným indexům nižší, ale i tak dosáhl 5 %.

modrá linka – výkonnost amerického indexu S&P 500 za 18 let v USD

červená linka – výkonnost světového indexu MSCI World za 18 let v USD

zelená linka – výkonnost evropského indexu STOXX 600 za 18 let v EUR

Vývoj trhu s měnami

Euro se po stabilizaci v říjnu přesunulo do fáze posilování vůči dolaru. Tím pádem se v listopadu výrazněji vzdálilo tomu, aby se opakovala parita euro/dolar. V listopadu se neobjevily žádné silné impulzy, které bychom mohli označit jako hlavní důvody pro posílení eura vůči dolaru.

U páru euro/koruna jsme také neviděli jednoznačné signály, proč euro vůči koruně oslabilo. Jediné, co stojí za zmínku, je změna rétoriky ČNB. Zatímco dříve to vypadalo, že bude Česká národní banka se sazbami na konci roku 2023 o půl procentního bodu níže, nyní se zdá, že je do konce roku 2023 dost reálná stagnace sazeb.

Vliv ukončeného na naše portfolia

Listopad měl velice pozitivní dopad na téměř všechny složky portfolia. S 10% meziměsíčním růstem skončily akcie firem ve vyspělém světě, měřeno indexem MSCI World. 

Nicméně ani 10leté státní dluhopisy USA a ČR nezůstaly v pozadí. Jejich ceny rostly díky poklesu výnosů. Pouze cena černého zlata poklesla. Což však nemělo nijak zásadní dopad v případě kvalitní regionální a sektorové diverzifikace akciové složky.

Nadále se je vhodná strategie nezajišťovat měnové riziko v akciové (dynamické složce) portfolia. V krizových dobách se investoři uchylují k dolaru. To většinou způsobuje jeho posílení, tedy následné oslabení české koruny. Díky čemuž nám v krizových dobách tolik nepoklesne akciová složka portfolia, která je zainvestovaná v rozvinutém světě (především v USA).

ZAJÍMALO BY VÁS INVESTIČNÍ ŘEŠENÍ VYTVOŘENÉ PŘÍMO PRO VÁS? NEBO JEN KONZULTACE? NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Neváhejte nás kontaktovat

Kontakt

Ing. Petra Štěpánková, MBA, EFA

+420 604 218 602

petra@meliorinvest.cz

Přejete si, abychom se vám ozvali telefonicky nebo mailem?

Napište nám, o jaké informace máte zájem, vyplňte vaše kontaktní údaje a my se vám obratem ozveme.

nebo
Tato stránka je chráněna službou Google reCaptcha. Pro více informací navštivte zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky služeb Google.